Atlı Liderlik

Atlı Liderlik Eğitimleri

Atlar asla yalan söylemez ve kişinin karşısında bir ayna vazifesi görürler. İsimler, görevler ve mevkilerden etkilenmezler. Atlarla yapacağınız çalışmalarda, püf noktası kişiliğinizdeki güçlü yönleri aktif bir şekilde yaşayacak olmanızdır. Bir diğer yandan da her katılımcım kendi zayıf yönleri ile tanışma fırsatı bulacaktır.

Eğitimin altyapısını oluşturan atlar ve insanlar arasındaki iletişim antrenmanı sayesinde iletişim sanatını atlardan öğrenecek ve bir daha hiç unutmayacaksınız. Atlar arasında kendinizi ciddiye almayı ve ciddiye alınmanın yaratacağı farkı göreceksiniz. Atlar kartvizit okuyamazlar, isimler, görevler ve mevkilerden etkilenmezler. Eğitimin sistematik yapısı kendinden emin olma, karar verebilme güvencesi ve özeleştiri yapabilme yeteneği üzerine kuruludur.

Atlar içinizdeki doğal liderlik potansiyelini ortaya çıkaracaktır. Doğal liderliği kontrol etmek, güç kullanma ve manipüle etmek ile ilgili değil, daha çok uyanmakla ilgilidir. Atlar kimi, nasıl uyandıracaklarını ve kalıcı bir şekilde bizim içimizde gizli kalmış değerlerimizi nasıl ortaya çıkaracaklarını çok iyi bilirler. Bu eğitimde, çalışanlarınızı, ekiplerinizi, müşterilerinizi ve projelerinizi daha az çaba ile daha iyi nasıl yönetebileceğinizin içyüzünü deneyimleyeceksiniz.

Atlar kişinin kendinden emin olup olmadığını, otorite sahibi olup olmadığını veta yanlızca bir maskenin altına saklanıp saklanmadıklarını hemen anlar. Geleneksel liderlik anlayışında korku, sahte imaj, kumanda etme, kontrol etme, güç ve direniş hâkimken, doğal liderlik, güven, saygı, anlamak ve enerji paylaşımı temeline dayanır.

Doğal Liderlik
Doğal liderlik güven, saygı, anlamak ve enerjinin hayatımızdaki önemini kavramak ile mümkün olur. Atlarla yapacağınız çalışmalarla, içinizdeki doğal lideri keşfedecek ve gerçekte kim olduğunuzu öğreneceksiniz. Kendine güvenmek, güvenilir olmak ve saygı duyulmak, anlamak, anlaşmak, iletişim kurmak, yüksek enerji gibi yetenekleri, atlarla antrenman yaparak, unutamayacağınız yöntemlerle ayine onlar sayesinde keşfedeceksiniz. Tarihteki bütün büyük liderler atlarıyla anılır. Tarih boyunca yönetici adaylarının eğitiminde atlar önemli bir rol oynamıştır.

Güven ve Saygı
Güven ve saygı birbirini tamamlayan hislerdir. Korku ikisini de yok eder. Atlar size korkuyu sıcak ve güçlü bir dostluğa nasıl çevirebileceğinizi gösterecektir. Yapılan işin gerçek değerini, performansın kalitesini, kendinden “emin olmak” belirler. Kendinize güveniniz sizin dizginlenemez enerji ve hayat kaynağınızdır. Atlar size, ancak güven ve saygı üzerine kurulu bir ilişki içinde, kendilerini kontrol etme şansı tanıyacaklardır. Atlar size, doğru ile yanlışı birbirinden ayırt edebilme ve sorumluluk sahibi olmayı öğretir.

Anlamak ve Anlaşılmak
Ne zaman anlama ihtiyacı içinde olsak, maalesef güce başvururuz. Gerçekten anlamaya cesaretimiz olsa, karşımızdaki kişilere fikrimizi veya metodumuzu zorla kabul ettirmeye çalışmak yerine, iletişim köprüleri kurarak fikrimizin özünü karşı tarafa ulaştırabiliriz. Atlar birbirlerini yanlış anlamazlar. İletişimlerini seslerden çok vücut dillerini kullanarak küraralar. Aralarındaki mükemmel iletişimin kaynağı, birbirlerini anlamaya yönelik istekleri ve tavırlarındaki açıklık ve netliktir. İletişimden ne anladığınızı atlarla tekrar sorgulayacaksınız. Atların arasında kendinizi ciddete almayı ve ciddiye alınmanın yaratacağı farkı göreceksiniz.

Enerji
Enerj, her şeyin özü ve temelidir. Güven, saygı ve anlama seviyesi arttıkça enerji otomatik olarak yükselecektir. Atlar enerjinizi çok uzaklardan dahi hissedebilirler. Enerjinizi doğru yönde nasıl kullanmanız gerektiği ile ilgili sizi yönlendirir ve teşvik eder. Atlar kişinin yönetim kalitesini tanımada, yeniden gözden geçirmede ve onları geliştirmede yardımcı olurlar.

Aşağıdaki soruların cevaplarını atlarla çalışırken öğreneceksiniz

Sevk ve idare enerjiniz güven veriyor mu?
İletişim yeteneğiniz var mı?
Duygusal zekâya sahip misiniz?
Kendinize güveniyor musunuz?
Güvenilir misiniz?
Kararlı mısınız?
Baskı altında vücut dilinizi doğru kullanabiliyor musunuz?
Cesaretli misiniz?
Saygı duyulan bir kişi misiniz?
İkinci sıradan yönetebilir misiniz?
Doğru zamanda doğru kararları alabiliyor musunuz?
Sabırlı mısınız?